Oświadczenie w sprawie dostępności
Sąd Rejonowy w Mielcu zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej, zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz. U. z 2019, poz. 848). Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej Sądu Rejonowego w Mielcu www.mielec.sr.gov.pl/. Serwis jest przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Może być używany na różnych platformach sprzętowych (stacjonarnych, mobilnych) i programowych (systemy operacyjne, przeglądarki).
Status pod względem zgodności z ustawą
Niniejsza strona internetowa jest zgodna z Standardami W3C:
- HTML 5
- WCAG 2.0 (poziom AA)
- Section 5082
Rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 2247).
Kompatybilność
Serwis jest w pełni rozpoznawalny przez programy czytające dla osób niewidomych takich jak np. Window-Eyes, JAWS czy NVDA. Pełna obsługa serwisu możliwa jest zarówno przy pomocy samej klawiatury jak i myszki.
Wygląd
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące nie korzystające z technologii asystujących:
- zmiana wielkości czcionki
- zmiana kontrastu
- oprawa graficzna serwisu oparta jest na stylach
Skróty klawiaturowe
Serwis nie zawiera skrótów klawiaturowych, które mogły by wchodzić w konflikt z technologiami asystującymi (np. programy czytające), systemem lub aplikacjami użytkowników. Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Pomoc w nawigacji
Na wszystkich stronach znajduje się wyszukiwarka.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Pan Michał Michna, adres poczty elektronicznej: informatycy@mielec.sr.gov.pl. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Data publikacji strony internetowej oraz jej ostatniej istotnej aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: 2011.12.06
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2020.09.21
Informacja o sposobie dokonania oceny dostępności cyfrowej
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez Oddział Administracyjny Sądu Rejonowego w Mielcu i informacji uzyskanych od producenta strony.
Dane teleadresowe ze wskazaniem danych kontaktowych osoby odpowiedzialnej w zakresie dostępności cyfrowej
Sąd Rejonowy w Mielcu
ul. Kościuszki 15
39-300 Mielec
e-mail: administracja@mielec.sr.gov.pl
tel. +48 17 582 04 20
Osoba odpowiedzialna:
Michał Michna
e-mail: informatycy@mielec.sr.gov.pl
tel. +48 17 582 04 10
Dostępność architektoniczna
Obiekt Sądu Rejonowego w Mielcu składa się z trzech odrębnych budynków połączonych aluminiowo – szklanymi łącznikami:
- budynek główny
- budynek A
- budynek B.
Budynek główny składa się z parteru, I piętra i II piętra. W budynku tym znajdują się pomieszczenia administracyjno – biurowe oraz sale rozpraw w tym:
Na parterze znajdują się:
- Punkt ochrony - przy wejściu
- Biuro Obsługi Interesantów pokój numer 1
- Czytelnia Akt pokój numer nr 2
- Biuro Obsługi Interesantów Ksiąg Wieczystych pokój numer 3
- Biuro Podawcze pokój numer 10
- sala rozpraw nr 18
- sala rozpraw nr 4
- sala rozpraw nr 5
- toaleta dla osób z niepełnosprawnością
- tablice ogłoszeń
- tablice informacyjne
Na I piętrze znajdują się:
- sala rozpraw nr 112
- sala rozpraw nr 113
- sala rozpraw nr 119
- Sekretariat Prezesa Sądu pokój numer 109
- I Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich pokój nr 104
- II Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej wykonującej orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich pokój nr 106
- pokój przyjęć podopiecznych w ramach kurateli sądowej pokój nr 103
Na II piętrze znajdują się:
- gabinety sędziowskie
Budynek A składa się z parteru, I pietra oraz poddasza użytkowego - aktualnie z uwagi na remont, budynek wyłączony z użytkowania.
Budynek B składa się z składa się z parteru, I piętra i II piętra. W budynku tym znajdują się pomieszczenia administracyjno – biurowe oraz przyjazny pokój przesłuchań w tym:
Na parterze:
- Sekretariat I Wydziału Cywilnego
- toaleta dla osób z niepełnosprawnością
Na I piętrze znajdują się:
- Sekretariat II Wydziału Karnego
- toaleta dla osób z niepełnosprawnością
Na II piętrze znajdują się:
- Sekretariat III Wydziału Rodzinnego i Nieletnich
- Sekretariat IV Wydziału Pracy
- toaleta dla osób z niepełnosprawnością
- przyjazny pokój przesłuchań
W budynku znajduje się winda.
Do budynku Sądu Rejonowego w Mielcu prowadzi główne wejście od strony ul. Kościuszki, gdzie znajduje się bramka ogrodzeniowa, przy której zamontowano domofon - dzwonek komunikacyjny dla osób z niepełnosprawnością ruchową, dla których po naciśnięciu dzwonka możliwe jest wejście do budynku od ul. Zacisze - włącznie z wjazdem na teren parkingu służbowego - aktualnie z uwagi na prowadzoną inwestycję „Rozbudowy istniejących budynków Sądu Rejonowego w Mielcu poprzez adaptację poddasza tzw. budynku WKW oraz budowę nowego budynku na istniejącej działce z łącznikiem do budynku WKW” od dnia 16.09.2020r. do nadal wejście do budynku głównego tylko od ulicy Kościuszki. Przedsionek wyposażony jest w szyny najazdowe. Do dyspozycji osób poruszających się na wózkach inwalidzkich między poszczególnymi kondygnacjami budynku głównego oraz budynku A pozostaje schodołaz, a także Sąd dysponuje szynami najazdowymi. Pracownicy ochrony po otrzymaniu informacji dźwiękowej umożliwiają osobom z niepełnosprawnością wjazd na parking służbowy (rozwiązanie wstrzymane na czas rozbudowy - na parkingu przed Sądem bezpośrednio przy chodniku prowadzącym do budynku Sądu znajduje się oznaczone miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych) i kierują osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich do budynku głównego.
W Sądzie wyznaczono pracownika odpowiedzialnego za wsparcie osób ze szczególnymi potrzebami, który pozostaje w bezpośrednim kontakcie z pracownikami ochrony:
Justyna Maroń tel. 17 582 04 74
Wyznaczono również asystentów w osobach:
- Justyna Maroń tel. 17 582 04 74
- Sylwia Matera tel. 17 582 04 20
- Paulina Jemioło tel. 17 582 04 20
Powrót odbywa się w odwrotnej kolejności z pomocą pracowników ochrony/pracownika wspierającego.
Pomieszczenie sanitarno-higieniczne - przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych znajduje się na poziomie parteru - dostęp z głównego holu.
Informacja o dostępności tłumacza migowego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej
Na chwilę obecną nie jest dostępna.
Uwaga! Sąd posiada umowę z tłumaczem przysięgłym języka migowego na świadczenie usług tłumaczeniowych z języka polskiego na język migowy oraz z języka migowego na język polski.
Informacja o możliwości powiadamiania o braku dostępności cyfrowej
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej lub jakiegoś jej elementu. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o jaką stronę internetową lub jej część chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Link do wniosków:
https://www.mielec.sr.gov.pl/content/wnioski-o-zapewnienie-dostepnosci
Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl